Xilinx XC95144XL-10CSG144C
XC95144XL-10CSG144C picture photo
Mfg. Part Number
XC95144XL-10CSG144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 144MC 10NS 144CSBGA
Datasheet Download
XC95144XL-10CSG144C.pdf
Availability of XC95144XL-10CSG144C
QUANTITY
XC95144XL-10CSG144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95144XL-10CSG144C
Internal Part NumberEIS-XC95144XL-10CSG144C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
Standard Package198
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500XL
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max10.0ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks8
Number of Macrocells144
Number of Gates3200
Number of I/O117
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-TFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package144-LCSBGA (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95144XL-10CSG144C
Related LinksXC95144XL, XC95144XL-10CSG144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC95144XL-10CSG144C Details Description
Related parts for XC95144XL-10CSG144C
CONN HDR 2POS R/A KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS GOLD M SERIES datasheet.pdf
PNEUM SUPPLY MANIFOLD 13 OUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED T3-1/4 MINI BAYONET datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf