Xilinx XC95144XL-7TQ100C
XC95144XL-7TQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC95144XL-7TQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 144MC 7.5NS 100TQFP
Datasheet Download
XC95144XL-7TQ100C.pdf
Availability of XC95144XL-7TQ100C
QUANTITY
XC95144XL-7TQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95144XL-7TQ100C
Internal Part NumberEIS-XC95144XL-7TQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500XL
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max7.5ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks8
Number of Macrocells144
Number of Gates3200
Number of I/O81
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95144XL-7TQ100C
Related LinksXC95144X, XC95144XL-7TQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC95144XL-7TQ100C Details Description
Related parts for XC95144XL-7TQ100C
IC VOICE REC/PLAY 16MIN 28-TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
HN 14.40A CABLE GUARD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf