Xilinx XCV1000E-7FG680C
XCV1000E-7FG680C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000E-7FG680C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 512 I/O 680FBGA
Datasheet Download
XCV1000E-7FG680C.pdf
Availability of XCV1000E-7FG680C
QUANTITY
XCV1000E-7FG680C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000E-7FG680C
Internal Part NumberEIS-XCV1000E-7FG680C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs6144
Number of Logic Elements/Cells27648
Total RAM Bits393216
Number of I/O512
Number of Gates1569178
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case680-LBGA Exposed Pad
Supplier Device Package680-FTEBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV1000E-7FG680C
Related LinksXCV1000E, XCV1000E-7FG680C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000E-7FG680C Details Description
Related parts for XCV1000E-7FG680C
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
INDUCTOR 7.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 280MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf