Xilinx XCV100E-6BG352I
XCV100E-6BG352I picture photo
Mfg. Part Number
XCV100E-6BG352I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 196 I/O 352MBGA
Datasheet Download
XCV100E-6BG352I.pdf
Availability of XCV100E-6BG352I
QUANTITY
XCV100E-6BG352I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV100E-6BG352I
Internal Part NumberEIS-XCV100E-6BG352I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs600
Number of Logic Elements/Cells2700
Total RAM Bits81920
Number of I/O196
Number of Gates128236
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case352-LBGA, Metal
Supplier Device Package352-MBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV100E-6BG352I
Related LinksXCV100E, XCV100E-6BG352I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV100E-6BG352I Details Description
Related parts for XCV100E-6BG352I
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
SSD 136GB SCSI datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 3POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf