Xilinx XCV1600E-8BG240C
XCV1600E-8BG240C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1600E-8BG240C
Manufacturer
Product Category
XILINX IC
Brief Description
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC
Datasheet Download
XCV1600E-8BG240C.pdf
Availability of XCV1600E-8BG240C
QUANTITY
XCV1600E-8BG240C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1600E-8BG240C
Internal Part NumberEIS-XCV1600E-8BG240C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV1600E-8BG240C today.
SeriesXCV1600
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for XCV1600E-8BG240C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV1600E-8BG240C
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape packing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
XILINX Product CategoryIC, FPGA, CPLD, SOC, MCU, DSP, MPU
Related LinksXCV1600E, XCV1600E-8BG240C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1600E-8BG240C Details Description
Related parts for XCV1600E-8BG240C
IC ADC 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 50MA SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 876MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 17A/33A 8DFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
OSC MEMS 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf