Xilinx XCV2000E-FG1156-4C
XCV2000E-FG1156-4C picture photo
Mfg. Part Number
XCV2000E-FG1156-4C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV2000E-FG1156-4C.pdf
Availability of XCV2000E-FG1156-4C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV2000E-FG1156-4C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV2000E-FG1156-4C
Internal Part NumberEIS-XCV2000E-FG1156-4C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV2000E-FG1156-4CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXCV2000E-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV2000E-FG1156-4C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV2000E-FG1156-4C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV2000E-, XCV2000E-FG1156-4C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV2000E-FG1156-4C Details Description
Related parts for XCV2000E-FG1156-4C
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14DIP datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH 2" X 60YDS datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf