Xilinx XCVU160-2FLGB2104I
XCVU160-2FLGB2104I picture photo
Mfg. Part Number
XCVU160-2FLGB2104I
Brief Description
IC FPGA 702 I/O 2104FCBGA
Datasheet Download
XCVU160-2FLGB2104I.pdf
Availability of XCVU160-2FLGB2104I
QUANTITY
XCVU160-2FLGB2104I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCVU160-2FLGB2104I
Internal Part NumberEIS-XCVU160-2FLGB2104I
Delivery TimeIn stock, ship XCVU160-2FLGB2104IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex UltraScale Family 1621200 Cells 20nm Technology 2104-Pin FCBGA
SeriesXCVU160-2
Lifecycle statusActive
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeFCBGA-2104
Surface MountSMD/Through Hole
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCVU160-2FLGB2104I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCVU160-2FLGB2104I
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex UltraScale FPGA
Related LinksXCVU160-2, XCVU160-2FLGB2104I Datasheet, Xilinx Distributor
XCVU160-2FLGB2104I Details Description
Related parts for XCVU160-2FLGB2104I
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
ENCLOSR FOR SWITCH W/AUX ACTUATR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 20A DUAL T/H 10-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.27A HOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/5 AMP, LC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf