SunLED XDCWD14A
XDCWD14A picture photo
Mfg. Part Number
XDCWD14A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 14.2MM WHITE 1DIGIT CA
Datasheet Download
XDCWD14A.pdf
Availability of XDCWD14A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XDCWD14A Order Process
Ship out your order
Specifications of XDCWD14A
Internal Part NumberEIS-XDCWD14A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorWhite
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3V
Current - Test10mA
Millicandela Rating37mcd
Wavelength - Peak-
Power Dissipation (Max)120mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XDCWD14A
Related LinksXDCW, XDCWD14A Datasheet, SunLED Distributor
XDCWD14A Details Description
Related parts for XDCWD14A
RES SMD 3.9M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 12MM datasheet.pdf
13+13 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf