Omron XF2M-1215-1A
XF2M-1215-1A picture photo
Mfg. Part Number
XF2M-1215-1A
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 12POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
XF2M-1215-1A.pdf
Availability of XF2M-1215-1A
QUANTITY
XF2M-1215-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of XF2M-1215-1A
Internal Part NumberEIS-XF2M-1215-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesFPC Connectors
Medical Solutions
Featured ProductLow-Profile XF FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesXF2M
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions12
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Features-
Voltage Rating50V
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XF2M-1215-1A
Related LinksXF2M-1, XF2M-1215-1A Datasheet, Omron Distributor
XF2M-1215-1A Details Description
Related parts for XF2M-1215-1A
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=96 LABELS datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC TRANSPONDER PLLMC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf