XMOS XLF208-128-TQ128-I10
XLF208-128-TQ128-I10 picture photo
Mfg. Part Number
XLF208-128-TQ128-I10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 128KB RAM 128TQFP
Datasheet Download
XLF208-128-TQ128-I10.pdf
Availability of XLF208-128-TQ128-I10
QUANTITY
XLF208-128-TQ128-I10 Order Process
Ship out your order
Specifications of XLF208-128-TQ128-I10
Internal Part NumberEIS-XLF208-128-TQ128-I10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXLF
PackagingTray
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 8-Core
Speed1000MIPS
Connectivity-
Peripherals-
Number of I/O88
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case128-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package128-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XLF208-128-TQ128-I10
Related LinksXLF208-128, XLF208-128-TQ128-I10 Datasheet, XMOS Distributor
XLF208-128-TQ128-I10 Details Description
Related parts for XLF208-128-TQ128-I10
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 370MA 950 MOHM datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf