Cree Inc. XPEBWT-L1-R250-00AF8
XPEBWT-L1-R250-00AF8 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBWT-L1-R250-00AF8
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD
Datasheet Download
XPEBWT-L1-R250-00AF8.pdf
Availability of XPEBWT-L1-R250-00AF8
QUANTITY
XPEBWT-L1-R250-00AF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBWT-L1-R250-00AF8
Internal Part NumberEIS-XPEBWT-L1-R250-00AF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® XP-E2 LEDs
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-E2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2850K
Flux @ 85°C, Current - Test91 lm (87 lm ~ 94 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80 (Typ)
Current - Max1A
Viewing Angle110°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBWT-L1-R250-00AF8
Related LinksXPEBWT-L1-, XPEBWT-L1-R250-00AF8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBWT-L1-R250-00AF8 Details Description
Related parts for XPEBWT-L1-R250-00AF8
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
BOOT datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 100W datasheet.pdf