Cree Inc. XPEHEW-L1-0000-00G50
XPEHEW-L1-0000-00G50 picture photo
Mfg. Part Number
XPEHEW-L1-0000-00G50
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD
Datasheet Download
XPEHEW-L1-0000-00G50.pdf
Availability of XPEHEW-L1-0000-00G50
QUANTITY
XPEHEW-L1-0000-00G50 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEHEW-L1-0000-00G50
Internal Part NumberEIS-XPEHEW-L1-0000-00G50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-E HEW
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6200K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test135 lm (130 lm ~ 139 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3V
Lumens/Watt @ Current - Test129 lm/W
CRI (Color Rendering Index)68 (Typ)
Current - Max1A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package6°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEHEW-L1-0000-00G50
Related LinksXPEHEW-L1-, XPEHEW-L1-0000-00G50 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEHEW-L1-0000-00G50 Details Description
Related parts for XPEHEW-L1-0000-00G50
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 9.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN OPEN BACKPLANE 110POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL datasheet.pdf