Exar Corporation XR79120EVB
XR79120EVB picture photo
Mfg. Part Number
XR79120EVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD FOR COT XR79120EL
Datasheet Download
XR79120EVB.pdf
Availability of XR79120EVB
QUANTITY
XR79120EVB Order Process
Ship out your order
Specifications of XR79120EVB
Internal Part NumberEIS-XR79120EVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductXR79120 Power Module
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output-
Current - Output20A
Voltage - Input4.5 V ~ 22 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartXR79120
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR79120EVB
Related LinksXR791, XR79120EVB Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR79120EVB Details Description
Related parts for XR79120EVB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
FUSE RESET PTC 240V 250 OHM 110C datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' REVERSED datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS WHT datasheet.pdf
CAP CER 600PF 13KV datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 180W datasheet.pdf