Exar Corporation XRT72L50IQ-F
XRT72L50IQ-F picture photo
Mfg. Part Number
XRT72L50IQ-F
Manufacturer
Product Category
Interface - Telecom
Brief Description
IC FRAMER DS3/E3 SGL 100QFP
Datasheet Download
XRT72L50IQ-F.pdf
Availability of XRT72L50IQ-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XRT72L50IQ-F Order Process
Ship out your order
Specifications of XRT72L50IQ-F
Internal Part NumberEIS-XRT72L50IQ-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2013
Multiple Devices 29/Apr/2015
PCN OtherMultiple Changes 03/Oct/2013
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Telecom
Series-
PackagingTray
Function*
Interface-
Number of Circuits*
Voltage - Supply3.3V
Current - Supply120mA
Power (Watts)*
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x20)
Includes*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRT72L50IQ-F
Related LinksXRT72L, XRT72L50IQ-F Datasheet, Exar Corporation Distributor
XRT72L50IQ-F Details Description
Related parts for XRT72L50IQ-F
IC SINK DRIVER LATCHED 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf