LEMO XSG.00.250.NTN
XSG.00.250.NTN picture photo
Mfg. Part Number
XSG.00.250.NTN
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN STR PCB PNL RCPT COAX SKT
Datasheet Download
XSG.00.250.NTN.pdf
Availability of XSG.00.250.NTN
QUANTITY
XSG.00.250.NTN Order Process
Ship out your order
Specifications of XSG.00.250.NTN
Internal Part NumberEIS-XSG.00.250.NTN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XSG.00.250.NTN
Related LinksXSG.00., XSG.00.250.NTN Datasheet, LEMO Distributor
XSG.00.250.NTN Details Description
Related parts for XSG.00.250.NTN
SCREWDRIVER SLOTTED 3/16" 7.4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 10A TO-247AD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
TIGHTENING TOOL datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 70POS 0.20MM R/A datasheet.pdf