Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007120R000A0L
Y0007120R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007120R000A0L
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007120R000A0L.pdf
Availability of Y0007120R000A0L
QUANTITY
Y0007120R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007120R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y0007120R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007120R000A0L
Y0007120R000A0L Details Description
Related parts for Y0007120R000A0L
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 G/G/R/G DIFF datasheet.pdf
IGBT 600V 8.8A 23W IMS-2 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf