Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000725R5000B0L
Y000725R5000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000725R5000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000725R5000B0L.pdf
Availability of Y000725R5000B0L
QUANTITY
Y000725R5000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000725R5000B0L
Internal Part NumberEIS-Y000725R5000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000725R5000B0L
Y000725R5000B0L Details Description
Related parts for Y000725R5000B0L
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 1A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MOD 3CH 360CPR datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0 UPD789026 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
D4SL-N3PFA-D5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf