Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072K20000V0L
Y00072K20000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072K20000V0L
Brief Description
RES 2.2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y00072K20000V0L.pdf
Availability of Y00072K20000V0L
QUANTITY
Y00072K20000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072K20000V0L
Internal Part NumberEIS-Y00072K20000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072K20000V0L
Y00072K20000V0L Details Description
Related parts for Y00072K20000V0L
RELAY SSR SCR 55A 530V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 5V 10A datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220CP-3 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
IMEDIA CHASSIS FOR IMCV CNVRTR datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HPC CNR datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 25A 125VAC 32VDC datasheet.pdf