Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072K30000B9L
Y00072K30000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072K30000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00072K30000B9L.pdf
Availability of Y00072K30000B9L
QUANTITY
Y00072K30000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072K30000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00072K30000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072K30000B9L
Y00072K30000B9L Details Description
Related parts for Y00072K30000B9L
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 320MA 1.52 OHM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/08/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf