Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00073K16000B0L
Y00073K16000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00073K16000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00073K16000B0L.pdf
Availability of Y00073K16000B0L
QUANTITY
Y00073K16000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00073K16000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00073K16000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00073K16000B0L
Y00073K16000B0L Details Description
Related parts for Y00073K16000B0L
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 16V 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 1.911K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMB 50OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf