Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00073R74000B0L
Y00073R74000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00073R74000B0L
Brief Description
RES 3.74 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00073R74000B0L.pdf
Availability of Y00073R74000B0L
QUANTITY
Y00073R74000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00073R74000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00073R74000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00073R74000B0L
Y00073R74000B0L Details Description
Related parts for Y00073R74000B0L
IC FIXED-POINT DSP 256-BGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf