Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K9000B9L
Y000749K9000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000749K9000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000749K9000B9L.pdf
Availability of Y000749K9000B9L
QUANTITY
Y000749K9000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000749K9000B9L
Internal Part NumberEIS-Y000749K9000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000749K9000B9L
Y000749K9000B9L Details Description
Related parts for Y000749K9000B9L
IC SWITCH BUS 24BIT FET 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
6.2MM PLC SENSOR TERM BLOCK 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MINISMA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf