Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K9000B9L
Y000749K9000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000749K9000B9L
Brief Description
RES 49.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000749K9000B9L.pdf
Availability of Y000749K9000B9L
QUANTITY
Y000749K9000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000749K9000B9L
Internal Part NumberEIS-Y000749K9000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000749K9000B9L
Y000749K9000B9L Details Description
Related parts for Y000749K9000B9L
IC ADC 12BIT DFF 600KSPS SOT23-8 datasheet.pdf
IC 2.55V W/PB 20% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf