Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K9000T0L
Y000749K9000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000749K9000T0L
Brief Description
RES 49.9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000749K9000T0L.pdf
Availability of Y000749K9000T0L
QUANTITY
Y000749K9000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000749K9000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000749K9000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000749K9000T0L
Y000749K9000T0L Details Description
Related parts for Y000749K9000T0L
EVAL BOARD FOR UPC2749TB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CABLE 3POS STR FMALE-R/A MALE 1M datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf