Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000764K0000F0L
Y000764K0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000764K0000F0L
Brief Description
RES 64K OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y000764K0000F0L.pdf
Availability of Y000764K0000F0L
QUANTITY
Y000764K0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000764K0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y000764K0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000764K0000F0L
Y000764K0000F0L Details Description
Related parts for Y000764K0000F0L
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
IC DAS 8CH 12BIT 5V 28-DIP In stock now datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 11"L X 6.75"W datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
RES 16.9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf