Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007990R000Q9L
Y0007990R000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007990R000Q9L
Brief Description
RES 990 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0007990R000Q9L.pdf
Availability of Y0007990R000Q9L
QUANTITY
Y0007990R000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007990R000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0007990R000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)990
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007990R000Q9L
Y0007990R000Q9L Details Description
Related parts for Y0007990R000Q9L
CONN MINIDIN RECPT UNSHIELD 7POS datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 3000K 95CRI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf