Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011220K000B0L
Y0011220K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011220K000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0011220K000B0L.pdf
Availability of Y0011220K000B0L
QUANTITY
Y0011220K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011220K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0011220K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011220K000B0L
Y0011220K000B0L Details Description
Related parts for Y0011220K000B0L
IDC CABLE - MKS40K/MC40F/MCS40K datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
HEATSINK 58W TWIST MODULE COOLER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf