Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001169R0000D0L
Y001169R0000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001169R0000D0L
Brief Description
RES 69 OHM 1W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y001169R0000D0L.pdf
Availability of Y001169R0000D0L
QUANTITY
Y001169R0000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001169R0000D0L
Internal Part NumberEIS-Y001169R0000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001169R0000D0L
Y001169R0000D0L Details Description
Related parts for Y001169R0000D0L
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3400UF 350V SCREW datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 200VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
RES SMD 532 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf