Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0013100K000Q9L
Y0013100K000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0013100K000Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 2W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0013100K000Q9L.pdf
Availability of Y0013100K000Q9L
QUANTITY
Y0013100K000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0013100K000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0013100K000Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0013100K000Q9L
Y0013100K000Q9L Details Description
Related parts for Y0013100K000Q9L
BATTERY PACK 2.4V 180MAH NICAD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE GLAND M40 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 405MA 270 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
1ETHP,1SER P,GSM HSPAW/BM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 350MA 410 MOHM datasheet.pdf