Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0014100R000Q0L
Y0014100R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0014100R000Q0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/5W 0.02% AXIAL
Datasheet Download
Y0014100R000Q0L.pdf
Availability of Y0014100R000Q0L
QUANTITY
Y0014100R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0014100R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0014100R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVMTA55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0014100R000Q0L
Y0014100R000Q0L Details Description
Related parts for Y0014100R000Q0L
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1000V 30A TO247 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HANDLE SUPPORT BRACKET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf