Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00153K90000T19L
Y00153K90000T19L picture photo
Mfg. Part Number
Y00153K90000T19L
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00153K90000T19L.pdf
Availability of Y00153K90000T19L
QUANTITY
Y00153K90000T19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00153K90000T19L
Internal Part NumberEIS-Y00153K90000T19L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00153K90000T19L
Y00153K90000T19L Details Description
Related parts for Y00153K90000T19L
BUZZER PIEZO 10V 30MM RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 4POS 2MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 48.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS GOLD PCB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 80TQFP datasheet.pdf
FIBER M4 THREADED THRUBEAM R4 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf