Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002216R0320A9L
Y002216R0320A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002216R0320A9L
Brief Description
RES 16.032 OHM 1W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y002216R0320A9L.pdf
Availability of Y002216R0320A9L
QUANTITY
Y002216R0320A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002216R0320A9L
Internal Part NumberEIS-Y002216R0320A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.032
Tolerance±0.05%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002216R0320A9L
Y002216R0320A9L Details Description
Related parts for Y002216R0320A9L
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-SSOP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 4POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.250" 5MM 3LD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.72M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 600A 2TOWER datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V JB 01005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.42V 500MW SOD80 datasheet.pdf