Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002216R0320A9L
Y002216R0320A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002216R0320A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.032 OHM 1W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y002216R0320A9L.pdf
Availability of Y002216R0320A9L
QUANTITY
Y002216R0320A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002216R0320A9L
Internal Part NumberEIS-Y002216R0320A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.032
Tolerance±0.05%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002216R0320A9L
Y002216R0320A9L Details Description
Related parts for Y002216R0320A9L
DIODE ZENER 2.53V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET RF SOT223 SC-73 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 31.8VC SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN FIBER TERMINATOR RCPT SMPLX datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D HI/T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
LC-HANDZANGE MF-EDG datasheet.pdf
2MM H.M TYPE B PIN ASSY. datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf