Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002410R1000B0L
Y002410R1000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002410R1000B0L
Brief Description
RES 10.1 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y002410R1000B0L.pdf
Availability of Y002410R1000B0L
QUANTITY
Y002410R1000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002410R1000B0L
Internal Part NumberEIS-Y002410R1000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002410R1000B0L
Y002410R1000B0L Details Description
Related parts for Y002410R1000B0L
IDC CABLE- AKP40A/ AE40M / AKP40 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 407.4VC AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 2% datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf