Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002612R5000A0L
Y002612R5000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002612R5000A0L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12.5 OHM 0.05% 5W
Datasheet Download
Y002612R5000A0L.pdf
Availability of Y002612R5000A0L
QUANTITY
Y002612R5000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002612R5000A0L
Internal Part NumberEIS-Y002612R5000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesVPR5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureScrew Holes
Size / Dimension1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Height0.450" (11.43mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002612R5000A0L
Y002612R5000A0L Details Description
Related parts for Y002612R5000A0L
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS W/KEY TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
IC TXRX 4BIT DUAL ECL-TTL 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
24VDC 650/3:1 STANDA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
1.25MM M/M 16POS 26AWG 300MM datasheet.pdf