Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0028100R000F0L
Y0028100R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0028100R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y0028100R000F0L.pdf
Availability of Y0028100R000F0L
QUANTITY
Y0028100R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0028100R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0028100R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0028100R000F0L
Y0028100R000F0L Details Description
Related parts for Y0028100R000F0L
CONN SPD SPR 14-16 AWG #8 .170 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.9A DPAK datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 10W TO270-2 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER .25A datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf