Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002810R0000B0L
Y002810R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002810R0000B0L
Brief Description
RES 10 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y002810R0000B0L.pdf
Availability of Y002810R0000B0L
QUANTITY
Y002810R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002810R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y002810R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±12ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002810R0000B0L
Y002810R0000B0L Details Description
Related parts for Y002810R0000B0L
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 4.70M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf