Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y005620K0000J0L
Y005620K0000J0L picture photo
Mfg. Part Number
Y005620K0000J0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
Y005620K0000J0L.pdf
Availability of Y005620K0000J0L
QUANTITY
Y005620K0000J0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y005620K0000J0L
Internal Part NumberEIS-Y005620K0000J0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1280G
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Number of Turns26
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.270" x 0.190" Face x 0.750" L (6.86mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y005620K0000J0L
Y005620K0000J0L Details Description
Related parts for Y005620K0000J0L
CONVERTR 2.0V/8.0A 36-75 VIN VER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
BIT TORX T10 0.98" 2/PK datasheet.pdf
HD TERM CLIP THD POST datasheet.pdf
IC MUX DUAL DIFF 3.3V/5V 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 91 OHM 2% AXL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A QFN datasheet.pdf