Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006211R5000B9L
Y006211R5000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006211R5000B9L
Brief Description
RES 11.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006211R5000B9L.pdf
Availability of Y006211R5000B9L
QUANTITY
Y006211R5000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006211R5000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006211R5000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006211R5000B9L
Y006211R5000B9L Details Description
Related parts for Y006211R5000B9L
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 1OF2 DECODE/DEMUX SC70-6 datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 338K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W SMBG datasheet.pdf