Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006215R0000B9L
Y006215R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006215R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006215R0000B9L.pdf
Availability of Y006215R0000B9L
QUANTITY
Y006215R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006215R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006215R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006215R0000B9L
Y006215R0000B9L Details Description
Related parts for Y006215R0000B9L
IC DRIVER/RCVR DUAL 3-ST 16-DIP datasheet.pdf
IC MUX 2:1 DIFF PREC HS 16-MLF datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ULTRA-RANGE EXT LENSES (1) UZFT datasheet.pdf
CABLE IEC TO IEC EXTENSION 6' datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 24-26AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
RT31LF03 datasheet.pdf
250UF 25V 9.525X23.8 85C AXI datasheet.pdf