Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00621K20000V9L
Y00621K20000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00621K20000V9L
Brief Description
RES 1.2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y00621K20000V9L.pdf
Availability of Y00621K20000V9L
QUANTITY
Y00621K20000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00621K20000V9L
Internal Part NumberEIS-Y00621K20000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00621K20000V9L
Y00621K20000V9L Details Description
Related parts for Y00621K20000V9L
IC MCU 8-BIT 8K 16MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1W DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 04CKT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CONN RECPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf