Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006224K8000T20L
Y006224K8000T20L picture photo
Mfg. Part Number
Y006224K8000T20L
Brief Description
RES 24.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y006224K8000T20L.pdf
Availability of Y006224K8000T20L
QUANTITY
Y006224K8000T20L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006224K8000T20L
Internal Part NumberEIS-Y006224K8000T20L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.8k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006224K8000T20L
Y006224K8000T20L Details Description
Related parts for Y006224K8000T20L
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HEAT SINK 23MM X 23MM X 14.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO262AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
INSERT MALE 15POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-220/TO-247 5POS datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.10MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
END BLOCKS datasheet.pdf
M12 8 POS F-F STRT-RA 1MTR datasheet.pdf