Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062500R000F9L
Y0062500R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062500R000F9L
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0062500R000F9L.pdf
Availability of Y0062500R000F9L
QUANTITY
Y0062500R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062500R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0062500R000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062500R000F9L
Y0062500R000F9L Details Description
Related parts for Y0062500R000F9L
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 24BGA datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 78WBGA datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/20W CARBON R-LOG datasheet.pdf