Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062500R000V9L
Y0062500R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062500R000V9L
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062500R000V9L.pdf
Availability of Y0062500R000V9L
QUANTITY
Y0062500R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062500R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0062500R000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062500R000V9L
Y0062500R000V9L Details Description
Related parts for Y0062500R000V9L
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
GMVSTBW 2 5/ 2-ST OG datasheet.pdf
EVAL BOARD PMOD 2.4GHZ ADF7242 datasheet.pdf
RES SMD 0.34 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf