Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0062503R000V0L
Y0062503R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0062503R000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 503 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0062503R000V0L.pdf
Availability of Y0062503R000V0L
QUANTITY
Y0062503R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0062503R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0062503R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)503
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0062503R000V0L
Y0062503R000V0L Details Description
Related parts for Y0062503R000V0L
POT 1K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
ICL 20 OHM 25% 7A 22MM datasheet.pdf
CONN CHAMP RECEPT 36 POS RTANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR KAD5512 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
PHOTOCPLR IGBT DVR 2.5A 6SMD GW datasheet.pdf