Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00625K90000B0L
Y00625K90000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00625K90000B0L
Brief Description
RES 5.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00625K90000B0L.pdf
Availability of Y00625K90000B0L
QUANTITY
Y00625K90000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00625K90000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00625K90000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00625K90000B0L
Y00625K90000B0L Details Description
Related parts for Y00625K90000B0L
DIODE MODULE 400V 165A INT-A-PAK datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf