Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006510R0000B9L
Y006510R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y006510R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 10W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y006510R0000B9L.pdf
Availability of Y006510R0000B9L
QUANTITY
Y006510R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006510R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y006510R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP-3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)