Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00661R05000D0L
Y00661R05000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00661R05000D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05 OHM 10W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00661R05000D0L.pdf
Availability of Y00661R05000D0L
QUANTITY
Y00661R05000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00661R05000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00661R05000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP-4
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-204AA
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height0.335" (8.51mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00661R05000D0L
Y00661R05000D0L Details Description
Related parts for Y00661R05000D0L
IC VOLT DETECTOR LP 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 39PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 3.3V .05 SL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf