Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075250R000Q0L
Y0075250R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075250R000Q0L
Brief Description
RES 250 OHM 0.3W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0075250R000Q0L.pdf
Availability of Y0075250R000Q0L
QUANTITY
Y0075250R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075250R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0075250R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075250R000Q0L
Y0075250R000Q0L Details Description
Related parts for Y0075250R000Q0L
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf