Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174695R0000T0L
Y174695R0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y174695R0000T0L
Brief Description
RES SMD 95 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y174695R0000T0L.pdf
Availability of Y174695R0000T0L
QUANTITY
Y174695R0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174695R0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y174695R0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3DZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)